Духът на България с автобус от Варна
Цена от: 107 евро/210 лв.
При въпроси не се колебайте да се свържете с нас
Офис СОФИЯ: РАБ. ВРЕМЕ: 09-18 ч., пон.-петък СОФИЯ, 1618, бул. "Братя Бъкстон", бл. 208; Телeфон: 02 /955 9237, 955 5433; E-mail: booking@boiana-mg.bg
Офис ВАРНА: РАБ. ВРЕМЕ: 09-18 ч., пон.-петък ВАРНА, 9000, ул. "Любен Каравелов" 52; Телефон: 052 648 288, 0894 664 199, 0893 643 908; E-mail: booking@boiana-mg.bg
Държави: България
Маршрут: Варна - Плиска - Преображенски манастир - Велико Търново - Трявна - Габрово - Дряновски манастир - Мадара - Кюлевча - Провадийска солница - Варна
Времетраене: 3 дни/2 нощувки
За варненци старопланинските градчета са любимо място за туризъм. Нещо повече, Балканът си остава гостоприемен и духовен пътеводител и днес, когато всички ние, българите, търсим отдушник от досадно дълго продължаващата коронавирусна пандемия. Старите български столици, отколешните постижения на майсторите на дърворезбата и иконописта, находките на археолозите са само малка част от това пътуване към Стара планина, което ви предлагаме в тази програма. Но най-важната част – духовната, сме я поставили като етюд от новата ни поредица „Пътешествия с кауза”.
Вярата и образованието – две основи на живота, които ще докоснем в писмената сред Двора на кирилицата край Плиска, пред уникалните стенописи на Преображенския манастир, в класните стаи на Априловската гимназия в Габрово – първото българско светско училище, символ на борбата за национална просвета в тежките години на петвековното робство.
Акцентите: Голямата базилика в първата българска столица/ Домът на кирилицата / Манастирът с „Колелото на живота”/ Престолнината на Второто българско царство
Тръгваме от Варна по автомагистрала „Хемус”, за да стигнем до първата ни спирка в това пътешествие – основаната от хан Аспарух столица Плиска. Ще посетим експозицията на историческия музей и руините на Голямата базилика, един от най-мащабните християнски храмове в Европа и в целия славянски свят през периода IX - ХI век, истинско светилище на дух и древна култура по българските земи.Ще научим и подробности по реставрацията на храма, начената по инициатива на покойния проф. Божидар Димитров и вдъхновена от пророчицата Ванга. След това ще разгледаме Двора на кирилицата, уникален комплекс, роден от благородния жест на един арменски предприемач, вдъхновен от великото дело на двамата братя Кирил и Методий.
Отпътуваме за Велико Търново. Но преди да влезем в столицата на Второто българско царство, ще посетим най-голямата света обител в околностите на старопрестолния град – Преображенския манастир. Основан през XIII век, по времето на Втората българска държава, и поддържан с дарения на втората съпруга на българския цар Иван Александър – Сара, и сина им цар Иван Шишман, манастирът имал важна роля в духовния живот на страната. Минал през много превратности в своята дълга история, днес манастирът съхранява безценно културно наследство. Стенописите на главната църква „Преображение Господне” са дело на големия художник Захарий Зограф, най-въздействащия от които е „Колелото на живота”. Основната част от сградата и един от най-красивите звънарници са творение на майстор Кольо Фичето.
Пристигаме във Велико Търново. Тук ще посетим историческия хълм Царевец с крепостната стена, царския дворец, патриаршеската църква, кулата, в която е бил затворен плененият от цар Калоян латински крал Балдуин Фландърски след победоносната за българите битка при Адрианопол през 1205 година. След това, в Музея на восъчните фигури – нещо като български мадам Тюсо, ще видим как са се обличали и живели царското семейство, болярите и обикновените българи през Средновековието. Накрая ще отделим време и за разходка из Самоводска чаршия – търновската улица на занаятите. Настаняване в хотела. Нощувка.
Акцентите: Кой печели облога за дърворезбования таван в Трявна? / Разкрасяване в габровската „пластична хирургия”/ На урок в първото българско светско училище / По следите на първия хомо сапиенс в пещерата Бачо Киро
След закуска срещу допълнително заплащане се отправяме към Трявна- едно най-колоритните старопланински градчета, съхранило атмосферата на българското Възраждане. Тук ще посетим популярната Даскалова къща със знаменития дърворезбован таван, изобразяващ слънце. Тази уникална творба е създадена след облог и професионална надпревара между майстор и калфа, а кой от двамата е спечелил..ще научим на място. Разходка из градчето, където ще видим някои от емблематичните му архитектурни забележителности: Часовниковата кула, „Гърбавия” мост, Старото школо, черквата „Св. Архангел Михаил” и др.
Продължаваме за Габрово, където още в началото ще се постараем да си повишим градуса на настроението в единствения в България Дом на хумора. Ще подгреем в Залата с кривите огледала, после ще се видим в нова светлина в габровските селфи кабинки, ще се разкрасим /без пари!/ в габровската „пластична хирургия”, ще се загубим и намерим в най-малкия, но много объркващ огледален лабиринт.
След доброто настроение в Дома на хумора се отправяме към Априловската гимназия, основана през 1872 година от възрожденеца Васил Априлов , където е разположен и единственият в страната Музей на образованието. Тук е направена възстановка на някогашното взаимно училище от XIX век – първото светско училище у нас, и ще видим как е протичал учебният час. Наследниците на Априловската гимназия ще ни разкажат и как протича обучението на подрастващите днес.
Последна спирка за деня – Дряново. Тук ще посетим едноименния манастир, където в драматичните дни на Априлското въстание през 1876 година се е водела една от най-тежките битки на българските въстаници с турската войска. Ще се разходим по екопътеката, която ще ни отведе до пещерата Бачо Киро, където археолозите откриха най-старите следи от хомо сапиенс в цяла Европа.
Завръщане във Велико Търново. Нощувка.
Акцентите: Мадарският конник – кой е той?/ Храната като изкуство и здраве в село Кюлевча / Най – старата солница в Европа
След закуска отпътуваме за Мадара, където ще посетим един от символите на България – скалния барелеф Мадарски конник, включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Ще разгледаме Голямата пещера, известна с легендата за трите нимфи и със своята уникална акустика, ще се изкачим и до подножието на барелефа, чието изображение и до днес остава загадка за науката.
В близкото до Мадара село Кюлевча ще гостуваме на етнокомплекса Вила Булгара еко, където любезните домакини ще демонстрират месене на хляб и тяхната философия за храната като изкуство и здраве.
Продължаваме за Провадия и тук ни очаква среща с един от най-интересните археологичски обекти в тази част на България – Солницата, праисторически солодобивен и градски център, най-старият в Европа, датиращ от периода 5500 – 4300 г. пр.Хр. Добивът на сол в онези древни времена е имал изключително важно значение. Солта е била равностойна на парите! Тук ще се запознаем с технологията на солодобива от древността, която се прилага без никакви промени и днес.
Пристигане във Варна.
Отпътуване: |
На човек |
Доплащане за самостоятелно настаняване |
От Варна |
210,00 лв |
40,00 лв |
Цената включва:
Цената не включва:
Входните такси за посещаваните обекти се заплащат на място!
Записва се до 14 дни преди отпътуване!
Минимален брой участници: 15
Цена: 39 лв.
Туроператорът си запазва правото да прави промени в реда на екскурзиите по време програмата