АхтополГрад Ахтопол се намира на 86 км южно от Бургас. Името му е запазено от древността. На това място е имало тракийско селище, което римляните покорили през VІ в. преди Христа. Византийският пълководец Агатоп го възстановил след варварските набези и го кръстил на свое име Агатополис. През 1912 г. градът е опожарен, сегашният Ахтопол е строен наново. Има останки от крепостна стена, а от старото селище е останала само една къща, която ахтополци тачат като символ на града.
Ахтопол предлага за почивка главно частни квартири, но вече се строят и нови хотели. Тук има най-много топли и слънчеви дни по българското Черноморие.
Само на 5 км южно от Ахтопол е устието на река Велека, най-красивата река на нашето Черноморие, въпреки конкуренцията на Камчия и Ропотамо. Близо до Велека е и с.Кости, известно с нестинарските си танци, а край село Варвара е любимото място за гмуркачи поради каменните подмоли и "рифове" от миди и рапани под водата.